Dnes je piatok, 14.máj 2021, meniny má: Bonifác
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Správne pripravené espresso je dokonalým súzvukom chutí a vône

február 19, 2021 - 10:00
Malé, silné, úžasné. Aj tak by sme mohli úplne jednoducho charakterizovať espresso. Nápoj, ktorý pochádza z 50. rokov z Talianska a už roky je neprekonateľný.
Foto: 
kavoholik

Spoznáte ho podľa krásnej krémovej peny na povrchu, vysokej niekoľko milimetrov. Hovorí sa jej crema a väčšinou má orieškovo – čokoládovú farbu. Mala by byť hladká, bez veľkých bublín a po premiešaní lyžičkou by sa mala vrátiť naspať.  

Pozor na chyby, ktoré nás môžu o cremu pripraviť
Ak má espresso svetlú a veľmi tenkú cremu, môže to mať väčšinou tri dôvody. Káva nebola čerstvá a bola už zvetraná, bol nahrubo nastavený mlynček alebo nebolo použité dostatočné množstvo kávy. Ak sa nám stane, že na povrchu je cremy veľa, môže to byť spôsobené tým, že káva obsahuje robustu, ktorá jej spravidla tvorí viac. Veľmi tmavá crema, ktorá môže mať dokonca mastné škvrny, poukazuje na dlhú extrakciu.

Crema je dôležitá, no netreba ju preceňovať
Crema ako taká, bola veľa rokov preceňovaná a hovorilo sa, že čím viac jej je, tým lepšia káva. Avšak ochutnali ste niekedy samotnú cremu? Faktom je, že gurmánsky zážitok to práve nie je.  Je štipľavo kyslá a ľahko horká, pretože je tvorená oxidom uhličitým.

 Espresso musí voňať
Espresso by malo mať silnú a intenzívnu, príjemnú vôňu. Ak máte čuchové bunky takpovediac na úrovni, môžete zachytiť vôňu čokolády, karamelu, orieškov, ovocia či kvetín. Ak je však aróma slabá alebo dokonca nepríjemná treba spozornieť. Príčinou môže byť zle nastavený mlynček, stará káva alebo nevyčistený kávovar či mlynček.

 Rozmanitosť tónov a chutí nájdete v tele espressa
Najdôležitejšou časťou espresa je jeho telo. Práve v ňom môžete po ochutnaní zacítiť rozmanité tóny a rôzne chute. Tie sú však výsostne individuálnou záležitosťou a záleží na odrode, spôsobe spracovania zrna, ako aj na stupni praženia, či samotnej príprave. Pravdou však je, že to, aby ste v káve rozmanitosť chutí vedeli skutočne rozpoznať, tak k tomu sa treba prepracovať. Jednoducho, chce to tréning.

k60.jpg

Foto: 
kavoholik

 Pozor na teplotu
Voda na akúkoľvek kávu nesmie byť príliš horúca, pretože by espresso prepálila. Správna teplota na hlave sa pohybuje medzi 90 - 96°C.

 Dobrota, ktorá má len 30 ml
Každý správny Kávoholik vie, že espresso nie je nápoj iba sám o sebe. Je tiež základom obľúbených nápojov ako sú latte, cappuccino, americano, flat white a množstva ďalších. Poďme si ale rozobrať samotnú prípravu klasického 30 ml espressa. Samozrejme, základom je kvalitný stroj a mlynček. Bez nich sa nezaobídeme. Pri príprave musíme poznať gramáž vstupnej suroviny, množstvo vody, čas extrakcie a konečný objem. Všetky tieto faktory spolu súvisia.  Všeobecný čas extrakcie je 25 sekúnd. Gramáž vstupnej suroviny sa bude líšiť v závislosti od veľkosti vašej misky v páke, pravdepodobne budete používať 8 – 10 g na jednu dávku.  Výsledkom bude zvyčajne 25 – 35 ml nápoja, čo by malo byť pri týchto parametroch ľahko dosiahnuteľné.  Treba však zdôrazniť,  že ide o flexibilné pokyny, nie o striktné pravidlá. Každá káva je iná. Niektoré budú chutiť lepšie s krátkou dobou extrakcie, iné s trochu dlhšou. Parametre tiež ovplyvnia profil praženia a hrúbka mletia.

 Postup prípravy espresa:

1, Pred použitím je potrebné šálku nahriať. Ak náš espresso stroj takúto funkciu nemá, pomôže aj opláchnutie horúcou vodou.

2, Ubezpečte sa, že páka je čistá a suchá. Zvyšky starej kávy by ovplyvnili chuť pripravovaného espressa.

3, Kávu melieme priamo do páky. Ak máte dobre nakalibrovaný mlynček je to bez ďalších starostí. Ak nie, je lepšie použiť váhu. Treba dať pozor na hrúbku mletia, ako aj na dávku, aby ste zabránili nadmernému alebo nedostatočnému extrahovaniu kávy.

4, Jemne pobúchajte rukou po okraji páky, aby sa mletá káva rovnomerne rozložila. Lepšie je však použiť distribútor. Toto je veľmi dôležitý krok, pretože zabezpečí, že v káve nebudete mať žiadne vzduchové bubliny. Prítomnosť vzduchových bublín znamená, že voda bude prúdiť cez namletú kávu konkrétnymi cestami a nie rovnomerne. To znamená, že niektoré časti sa vyextrahujú viac ako iné.   

5, Kávu v páke zatlačte tamperom, vytvorte čo najväčší tlak. Cieľom je opäť odstrániť všetky vzduchové bubliny a zabezpečiť, aby bola káva rovnomerne rozdistribuovaná.  

6,  Pomocou tamperu „vyleštíme“ povrch namletej kávy. Umiestnite tamper na puk a roztočte ho. Vyhladíte tak všetky malé ryhy a zaistíte, aby bol povrch kávy skutočne hladký a rovný.  

7, Páku vyklepte a dôkladne očistite, aby v nej neboli žiadne usadeniny.

8, Predtým, ako naspäť vložíte páku do hlavy  kávovaru, je potrebnú ju prepláchnuť, prípadne prečistiť kefkou.

9, Páku vložte do hlavy kávovaru a pustite.

10, Po 25 sekundách stroj zastavte, vyberte šálku a vychutnajte si lahodné espresso.

11, Následne vyberte páku z hlavy kávovaru, vyklepte puk kávy do nádoby na to určenej. Opláchnite ju a rovnako tak hlavu kávovaru. Vložte páku naspäť do hlavy, tak, aby bola  pripravená na ďalšiu prípravu. 

- - Inzercia - -