Dnes je piatok, 14.máj 2021, meniny má: Bonifác
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kvalitný kávovar, polovica úspechu na ceste za dobrou kávou

december 16, 2020 - 14:32
S blížiacimi sa Vianocami dostávam množstvo otázok o tom, aký kávovar by som odporučil pre prípravu domáceho espressa. Samozrejme, možností prípravy kávy je veľa a nie každému vyhovuje mať doma na kuchynskej linke objemný kávovar spolu s mlynčekom.
Foto: 
kavoholik

Riešením je určite aj alternatívna príprava kávy alebo plnoautomatický kávovar. Pre pravé lahodné espresso, ako ho poznáme z kaviarní, však jednoznačne odporúčam práve pákový kávovar. V nasledujúcich riadkoch sa vám preto pokúsim odporučiť prijateľné riešenie a možnosti z hľadiska ceny aj výkonu tak, aby ste boli dlhé roky spokojní. 

Lelit Grace PL81T
Ak hľadáte kompromis medzi cenou, no zároveň exkluzívnou kvalitou, tento kávovar je pre vás ideálnou voľnou. Pákový kávovar pre milovníkov pravého espressa je zároveň dizajnovým kúskom do vašej kuchyne.  Vybavený je masívnou pákou s rozmerom 57 mm a v aktuálnom dizajne má krásne podsvietené ovládanie. Jeho cena sa pohybuje orientačne na úrovni 660 eur.

letit_grace_pl_81t.jpg

Foto: 
kavoholik

Lelit Victoria PL91T
Inak povedané VIP línia kávovarov pre domácnosť. Stroj s malými rozmermi, ktorý v sebe skrýva neskutočný výkon a možnosti pre prípravu perfektného espresa alebo cappuccina v domácich podmienkach. Kvalitný celonerezový kávovar s mosadzným bojlerom má pasívne vyhrievanú odkladaciu plochu na šálky. Parná tryska, ktorá slúži aj na prípravu iného horúceho nápoja je pochromovaná. Zásobník na vodu má kapacitu 2,5 l s výhodou, že z bočnej strany prístroja je vidieť aktuálnu zásobu vody. Jednoducho v tomto prípade ide o kvalitu bez kompromisov. Kúpiť sa dá približne za 820 eur.

letit_victoria_pl91_t1.jpg

Foto: 
kavoholik

Lelit Kate PL82T
Tak v tomto prípade ide jednoznačne o aktuálne najlepší pákový kávovar so zabudovaným mlynčekom. Ocenia ho všetci Kávoholici, ktorí kladú dôraz na vysokú kvalitu pripravovaného espressa, no zároveň chcú ušetriť miesto a mať v kuchyni dizajnový kúsok bez neporiadku z mlynčeka. Vstupná cena je o niečo vyššia, pohybuje sa na úrovni približne 990 eur.

lelit_kate_pl82t.jpg

Foto: 
kavoholik

Lelit Mara PL62X
Ak sa rozhodnete pre Lelit Mara, určite nebudete ľutovať. V tomto prípade bola do jedinečného kompaktného dizajnu implementovaná tá najlepšia technológia. Kávovar je tichý, jednoducho sa ovláda a drží presnú teplotu na espresso aj cappuccino. Jeho cena je približne 1150 eur.

Lelit Fred PL043MMI – mlynček ekonomickej triedy
K prvým dvom odporúčaným kávovarom potrebujete pochopiteľne aj mlynček. Výborný riešením je určite Lelit Fred za prijateľnú cenu. Ideálny pre mletie kávy na prípravu domáceho espressa. Cenovo sa pohybuje na úrovni 180 eur.

10.jpg

Foto: 
kavoholik

Mlynček Lelit Wiliam PL71
Lelit Wiliam môžeme zaradiť medzi poloprofesionálne mlynčeky. Vyznačuje sa vysokým výkonom a atraktívnym dizajnom. Je vybavený 50 mm plochými mlecími kameňmi s produkciou 1g mletej kávy za sekundu. Nastavenie hrúbky mletia je mikrometrické. Dávkovanie je možné nastaviť na jedno aj dve espressá. Tu si už ale trochu priplatíte a váš môže byť približne za 390 eur.

Mlynček Lelit Wiliam PL72Mlynček Lelit Wiliam je trošku šikovnejší „brat“ predchádzajúceho modelu. Je charakteristický veľmi kvalitným výkonom a moderným dizajnom. Tento mlynček má navyše displej s možnosťou programovania času mletia a počítadlom vydaných dávok.  Váš môže byť približne za 490 eur.

Tak toľko tipy na vianočné darčeky odo mňa. Ak by som si vyberal pre seba, určite by som si aj napriek vyššej vstupnej investícii vybral kombináciu Lelit Mara + mlynček Wiliam PL72. Nech sa však rozhodnete pre ktorýkoľvek z uvedených modelov nezabudnite, že cesta k zážitku kávy začína výberom kvalitnej kávy.

Ján Havránek

- - Inzercia - -