Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Galantnosť u mužov

október 15, 2021 - 07:30
Ruku na srdce dámy. Muži sú tu na to, aby nás ochraňovali a starali sa o nás. My im to však musíme dovoliť.
Foto: 
shutterstock.com

Nemýľme si prejav úcty k žene s jej podceňovaním. V našich zemepisých šírkach našťastie neriešime podržanie dverí ako pokus o sexuálne zblíženie. Aj to sa totiž v mnohých krajinách deje. V Amerike sa neodporúča, aby muž nastupoval do výťahu spolu s dámou v prípade, že by tam mali zostať sami. Rovnako by nemal ísť muž za ženou dlhšie, aby jej to nezačalo byť nepríjemné.

Muži sa snažia, chcú ženám ukázať svoju nežnú stránku a oni ich odbijú alebo ešte horšie - odignorujú. A pritom všade navôkol len počuť vzdychy, že kam sa galantní rytieri podeli?

Odborník na etiketu Ladislav Špaček vysvetľuje: „Galantnosť nezmizla, len je menej obradná. Etiketa speje k väčšej ležérnosti, prirodzenosti a neformálnosti. Prejavuje sa to všade, v obliekaní, v účesoch i v asistencii mužov ženám. Porovnajte si dvor Ľudovíta XIV., prvú republiku a dnešok. Ženy sú stále hierarchicky vyššie postavené, len im to už muži nedávajú tak veľkolepo najavo.“ 

Galantnosť sa zrodila vo Francúzsku v sedemnástom storočí. Podrobnosti sa dočítate napríklad v českom vydaní knihy súčasnej historičky, profesorky a spisovateľky Claude Habib – Francúzska galantnosť. 

„Muži sa často sťažujú, že ženy galantnosť nevyžadujú, ale ani to ich nezbavuje povinnosti byť k ženám pozorní, ohľaduplní a poskytovať im vyšší servis,“ tvrdí Špaček. Na jednej strane sa neustále na mužov sťažujeme a na druhej im nechceme dovoliť byť gentlmanmi. Ako to teda je?

„Nežné pohlavie bolo vždy chránené ako záruka zachovania rodu, ženy s deťmi nastupovali ako prvé do záchranných člnov, boli ukrývané v horách, keď hrozili nájazdy útočníkov, rytierska kultúra považovala galantnosť za významnú cnosť. Funguje dvetisíc rokov a zrazu, v posledných dvadsiatich rokoch, to má byť inak,“ uvažuje Špaček.

Galantný muž by v súčasnosti mal ženu najmä počúvať, reagovať na jej potreby, slušne a efektívne. Niekedy sme svedkami situácií, keď by sme chlapcov poslali na prevýchovu k rodičom, a je jedno či majú 10 alebo 60 rokov. Pre mnohých z nich sú ženy neviditeľné a určite si za to v tomto prípade samé nemôžu. Ako hovorí slovenské príslovie.. Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko. Keď ja budem Jano, Neohneš ma mamo.

- - Inzercia - -